Bölüm İçi Etkinlikler

Son Seminerler


Beste Akdoğan, Dokuz Eylül ÜniversitesiTarih: 9/11/2018,  Cuma,  Saat: 10:15Özet: Bu konuşmada, eliptik eğri kavramını tanıtacağız. Öncelikle eliptik eğrilerin geometrik ve cebirsel yorumlarından bahsedeceğiz. Daha sonra eliptik eğri üzerindeki rasyonel noktaların kümesinden ve bu kümenin sonlu üreteçli değişmeli grup olduğunu söyleyen Mordell’in teoreminden söz edeceğiz. Son olarak eliptik eğrilerin L-serileri ile ilişkisini ve bu konudaki açık soruları ... Devamını oku... Eliptik Eğrilere Giriş

Zübeyir Türkoğlu, Dokuz Eylül Üniversitesi. Tarih: 7 Kasım, 2018, Çarşamba, Saat: 09:30 – 12:00. Yer: Dokuz Eylül Üniv., Tınaztepe Yerleşkesi, Fen Fak. Matematik Böl. B206 nolu seminer/toplantı odası. Özet: Bu seminerde, sonlu üretilmiş Λ-modüllerinin injektif bürümleri hakkında konuşacağız.

Meltem GÜLLÜSAÇ, Dokuz Eylül Üniversitesi. Tarih: 31 Ekim, 2018, Çarşamba, Yer: Dokuz Eylül Üniv., Tınaztepe Yerleşkesi, Fen Fak. Matematik Böl. B206 nolu seminer/toplantı odası. Özet: Bu seminerde Artin cebirler ve kategoriler hakkında konuşacağız.

Neslihan Gügümcü, İzmir Ekonomi Üniversitesi. Tarih: 24 Ekim, 2018, Çarşamba, Zaman: 09:30 – 12:00. Yer: Dokuz Eylül Üniv., Tınaztepe Yerleşkesi, Fen Fak. Matematik Böl. B206 nolu seminer/toplantı odası. Özet: Bu konuşmada önce cebirsel topolojinin bir dalı olan düğüm teorisi ve düğüm teorisinin genellemelerinden kısaca bahsedeceğiz. Daha sonra iki cebirsel yapı olan “quandle” ve “biquandle” lara ... Devamını oku... Düğümleri “biquandle”lar ile boyama

Meltem GÜLLÜSAÇ, Dokuz Eylül Üniversitesi. Tarih: 17 Ekim, 2018, Çarşamba, Yer: Dokuz Eylül Üniv., Tınaztepe Yerleşkesi, Fen Fak. Matematik Böl. B206 nolu seminer/toplantı odası. Özet: Bu seminerde, bazı homolojik işler hakkında konuşacağız.