Cebir Seminerleri


Hikmet Burak Özcan, Dokuz Eylül Üniversitesi. Tarih: 6 Mart, 2019, Çarşamba. Zaman: 09:30 – 12:00. Yer: Dokuz Eylül Üniv., Tınaztepe Yerleşkesi, Fen Fak. Matematik Böl. B206 nolu seminer/toplantı odası. Özet: Bu konuşma cebirsel sayılar teorisi konuşmalarının ilki olacaktır. Bu konuşmalarda Pierre Samuel’in “Algebraic Theory of Numbers” kitabını takip edeceğiz. İlk konuşmada kitabın ilk bölümünde yer ... Devamını oku... Cebirsel Sayılar Teorisi’ne Bir Davet

Noyan Er, Dokuz Eylül Üniversitesi. Tarih: 27 Şubat, 2019, Çarşamba. Zaman: 09:30-12:00 Yer: Dokuz Eylül Üniv., Tınaztepe Yerleşkesi, Fen Fak. Matematik Böl. B206 nolu seminer/toplantı odası. Özet: Temsil ve Halka teorilerini kavuşturan bazı metotların yer alacağı seminerler serisinin bu ilkinde Eisenbud ve Griffith’in klasik bir kaç sonucundan bahsedeceğiz.

Haldun Özgür Bayındır, The University of Haifa. Tarih: 6 Şubat, 2019, Çarşamba, Zaman: 11:00 – 12:00. Yer: Dokuz Eylül Üniv., Tınaztepe Yerleşkesi, Fen Fak. Matematik Böl. B206 nolu seminer/toplantı odası. Özet: Cebirsel topolojide karşılaştığımız zincir kompleksleri, çoğu zaman yüksek çarpımsal yapılara sahiptir. Örneğin, topolojik uzayların zincirkomplekslerinde kap çarpmasından kaynaklanan, E∞ cebiri dediğimiz bir çarpımsal yapı ... Devamını oku... E∞ Kademeli Diferansiyel Cebirleri’nin Topolojik Denklikleri

Meltem GÜLLÜSAÇ, Dokuz Eylül Üniversitesi.Tarih: 26 Aralık, 2018, Çarşamba Saat:9.30 – 12.00Yer: Dokuz Eylül Üniv., Tınaztepe Yerleşkesi, Fen Fak. Matematik Böl. B206 nolu seminer/toplantı odası.Özet: Bu seminerde, Nakayama cebirleri hakkında konuşmaya devam edeceğiz.

Meltem GÜLLÜSAÇ, Dokuz Eylül Üniversitesi.Tarih: 19 Aralık, 2018, Çarşamba Saat:9.30 – 12.00Yer: Dokuz Eylül Üniv., Tınaztepe Yerleşkesi, Fen Fak. Matematik Böl. B206 nolu seminer/toplantı odası.Özet: Bu seminerde, Nakayama cebirleri hakkında konuşacağız.

Mehmet Yeşil, The University of Sheffield. Tarih: 12 Aralık, 2018, Çarşamba, Zaman: 09:30 – 12:00. Yer: Dokuz Eylül Üniv., Tınaztepe Yerleşkesi, Fen Fak. Matematik Böl. B206 nolu seminer/toplantı odası. Özet: R değişmeli, Noether ve karakteristiği asal, p, olan bir halka olsun. M bir R modülü ve e bir pozitif tam sayı olsun. f: R→R, R‘nin ... Devamını oku... Cartier Faktör Modüllerinin Sıfırlayıcı İdealleri

Zübeyir Türkoğlu, Dokuz Eylül Üniversitesi. Tarih: 5 Aralık, 2018, Çarşamba, Saat: 09:30 – 12:00. Yer: Dokuz Eylül Üniv., Tınaztepe Yerleşkesi, Fen Fak. Matematik Böl. B206 nolu seminer/toplantı odası. Özet: Bu seminerde, devrik Tr hakkında konuşmaya devam edeceğiz. Genel olarak Tr mod(Λ)’dan mod(Λ^{op})’a bir izleç değildir. Fakat mod(Λ) yerine uygun bir bölüm kategorisi koyarsak bir eşleklik elde ... Devamını oku... Artin Cebirlerinin Temsil Teorisi

Zübeyir Türkoğlu, Dokuz Eylül Üniversitesi. Tarih: 28 Kasım, 2018, Çarşamba, Saat: 09:30 – 12:00. Yer: Dokuz Eylül Üniv., Tınaztepe Yerleşkesi, Fen Fak. Matematik Böl. B206 nolu seminer/toplantı odası. Özet: Bu seminerde, devrik Tr hakkında konuşacağız. Genel olarak Tr mod(Λ)’dan mod(Λ^{op})’a bir izleç değildir. Fakat mod(Λ) yerine uygun bir bölüm kategorisi koyarsak bir eşleklik elde edebiliriz.

Meltem GÜLLÜSAÇ, Dokuz Eylül Üniversitesi. Tarih: 14 Kasım, 2018, Çarşamba, Saat: 09:30 – 12:00. Yer: Dokuz Eylül Üniv., Tınaztepe Yerleşkesi, Fen Fak. Matematik Böl. B206 nolu seminer/toplantı odası. Özet: Bu seminerde, bir artin R cebiri Λ da sonlu üretilmiş Λ-modüller ve sonlu üretilmiş Λ^{op}-modüller arasında bir dualite hakkında konuşacağız ve sonlu üretilmiş Λ-modüller için yeterli ... Devamını oku... Artin Cebirlerin Temsil Teorisi

Zübeyir Türkoğlu, Dokuz Eylül Üniversitesi. Tarih: 7 Kasım, 2018, Çarşamba, Saat: 09:30 – 12:00. Yer: Dokuz Eylül Üniv., Tınaztepe Yerleşkesi, Fen Fak. Matematik Böl. B206 nolu seminer/toplantı odası. Özet: Bu seminerde, sonlu üretilmiş Λ-modüllerinin injektif bürümleri hakkında konuşacağız.

Meltem GÜLLÜSAÇ, Dokuz Eylül Üniversitesi. Tarih: 31 Ekim, 2018, Çarşamba, Yer: Dokuz Eylül Üniv., Tınaztepe Yerleşkesi, Fen Fak. Matematik Böl. B206 nolu seminer/toplantı odası. Özet: Bu seminerde Artin cebirler ve kategoriler hakkında konuşacağız.

Neslihan Gügümcü, İzmir Ekonomi Üniversitesi. Tarih: 24 Ekim, 2018, Çarşamba, Zaman: 09:30 – 12:00. Yer: Dokuz Eylül Üniv., Tınaztepe Yerleşkesi, Fen Fak. Matematik Böl. B206 nolu seminer/toplantı odası. Özet: Bu konuşmada önce cebirsel topolojinin bir dalı olan düğüm teorisi ve düğüm teorisinin genellemelerinden kısaca bahsedeceğiz. Daha sonra iki cebirsel yapı olan “quandle” ve “biquandle” lara ... Devamını oku... Düğümleri “biquandle”lar ile boyama

Meltem GÜLLÜSAÇ, Dokuz Eylül Üniversitesi. Tarih: 17 Ekim, 2018, Çarşamba, Yer: Dokuz Eylül Üniv., Tınaztepe Yerleşkesi, Fen Fak. Matematik Böl. B206 nolu seminer/toplantı odası. Özet: Bu seminerde, bazı homolojik işler hakkında konuşacağız.

Meltem GÜLLÜSAÇ, Dokuz Eylül Üniversitesi. Tarih: 10 Ekim, 2018, Çarşamba, Yer: Dokuz Eylül Üniv., Tınaztepe Yerleşkesi, Fen Fak. Matematik Böl. B206 nolu seminer/toplantı odası. Özet: Bu seminerde, sol Artin halkalarda projektif modüllerin yapisi hakkında konuşmaya devam edeceğiz.

Meltem GÜLLÜSAÇ, Dokuz Eylül Üniversitesi. Tarih: 3 Ekim, 2018, Çarşamba, Yer: Dokuz Eylül Üniv., Tınaztepe Yerleşkesi, Fen Fak. Matematik Böl. B206 nolu seminer/toplantı odası. Özet: Bu seminerde, sağ minimal – sol minimal homomorfizmalar kavramları, ve sol Artin halkalarda projektif modüllerin yapısı hakkında konuşacağız.